Aktualności

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie o PPK

07/08/2019

Największe firmy muszą organizować je już teraz. Najmniejsze mają na to jeszce półtora roku. Coraz więce mówi się o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale mało kto jeszce wie - czym one są i jak działają.

 W Agencji Rozwoju Lokalnego postanowiliśmy wyjść na przeciw tej potrzebie. Wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju organizujemy BEZPŁATNE szkolenie otwarte na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych.

W szkoleniu może wziąć udział każdy zainteresowany, jednak wcześniej musi zarejestrować się na stronie: www.mojeppk.pl/szkolenia.

Tam też dostępna jest lista innych terminów i miejsc, w których odbędą się podobne szkolenia.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)? 

To powszechny, dobrowolny, prywatny system oszczędzania dla pracowników realizowany wspólnie z pracodawcą i państwem. Automatycznie zostaną do nich zapisani wszyscy pomiędzy 18 a 54 rokiem życia. Starsi będą mogli przystąpić dobrowolnie. I tak aż do 60 roku życia. Wtedy pracownik będzie mógł zdecydować co dalej: nie przerywać oszczędzania, wypłacić jednorazowo 25 proc. oszczędności, a resztę otrzymywać w równych, comiesięcznych ratach przez 10 lat. W takim przypadku wypłaty będą zwolnione od podatków. Podatkowego bonusu nie będzie,gdy pracownik zdecyduje się na jednorazową lub w okresie krótszym niż 10 lat wypłatę swych oszczędności. Te zatrudniające co najmniej 50 osób zrobią to od początku przyszłego roku,  zatrudniający ponad 20 osób w połowie 2020 roku, a pozostali, w tym instytucje publiczne, od 1 stycznia 2021 roku.

Wysokość wpłat będzie naliczana procentowo od wynagrodzenia brutto. Pracodawca i pracownik przekażą do funduszu obowiązkowe kwoty, ale będą mogli zadeklarować też wyższe wpłaty. Każdy pracownik otrzyma na powitanie w PPK 250 zł z budżetu państwa. Następnie, co roku, po spełnieniu określonych warunków, z budżetu państwa będzie otrzymywał dodatkowe 240 zł. 

 

 

 

Partnerzy: