Aktualności

Eduzmieniacze w SPNT

01/04/2015

Trzecia edycja konferencji Eduzmieniacze dobiegła końca. To ważne wydarzenie miało miejsce w dniach 27 i 28 marca 2015 r. w Sosnowieckim Parku Naukowo – Technologicznym. Organizatorzy konferencji – postawili w tym razem na tworzenie środowiska sprzyjającego kreowaniu karier na każdym etapie edukacyjnym oraz na potrzebę zaangażowania lokalnych inicjatyw biznesowych w proces kształcenia.

Dzień pierwszy konferencji to udział przedstawicieli świata nauki, takich jak prof. Marlena Plebańska (AFiB Vistula ) czy prof. Lech Mankiewicz (PAN) oraz dyrektorów szkół, doradców zawodowych, a także nauczycieli praktyków (Barbara Halska – Nauczyciel Roku 2014). O wyjątkowej wadze obrad mogą świadczyć goście, którzy nas zaszczycili - m.in. przedstawiciele władz samorządowych.

Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab. inż. Marlena Plebańska, która chciała zwrócić uwagę na temat gospodarki opartej na wiedzy. Natomiast prof. Lech Mankiewicz poruszył bardzo ważną kwestię związaną z poziomem znajomości języka angielskiego, co jest jedynym ograniczeniem przed zdobywaniem wiedzy z zasobów uczelni takich jak Oxford czy serwisów edukacyjnych Courser oraz Khan Academy. Przedstawiciele PCSS – Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - panowie Bogdan Ludwiczek i Tomasz Kuczyński-  pokazali, jak będzie wyglądała szkoła przyszłości, która jako placówka doświadczalna zostanie otwarta już  jesienią w Poznaniu.

W kolejnej części prezentacji zostały przedstawione dobre praktyki łączenia dwóch środowisk edukacji oraz biznesu, problematyka wspierania talentów i uzdolnień uczniów, temat staży oraz praktyk, które mogą umożliwić rozwój młodzieży, a także dokształcenie nauczycieli, problemy przełamywanie stereotypów związanych z profesjami, praktyki współpracy z lokalnymi przedstawicielami biznesu wzbogacone pokazem wynalazku firmy Husarion, robota -Robocore.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbył się panel z przedstawicielami partnerów-jak Andrzej Grzybowski z firmy Intel oraz dyrektorami sosnowieckich Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W trakcie dyskusji wskazano „kamienie milowe cyfryzacji”, jak m.in. usankcjonowanie powołania zewnętrznego audytu na administrowanie szkolną siecią czy konieczności działań ustawodawcy na rzecz długoterminowego finansowania sprzętu w szkole i zapewnienia im serwisu minimum przez 5 lat.

Drugi dzień konferencji to warsztaty dla nauczycieli i szkolnych administratorów sieci.  Przybyli nauczyciele- pod profesjonalnym okiem Moniki Walkowiak- sami praktycznie wykorzystali tablet jako narzędzie edukacyjne oraz darmowe aplikacje do pracy z dziećmi młodszymi i nie tylko. Natomiast Marcin Paks pozwolił nauczycielom przenieść się w świat rozszerzonej rzeczywistości i jej możliwości na rożnych przedmiotach; tworzono znaczniki i zawartość medialną. Nauczyciele na warsztatach nie tylko pracowali z tabletami, ale również z komputerem - Sławek Kubat zabrał ich w podróż po swojej pasji – Eko Klockach, tym razem drukowanych z wykorzystaniem drukarki 3D. Każdy mógł zostać obiektem badań na warsztatach Science Jacka Francikowskiego, gdzie połączenie tradycyjnego doświadczenia z czujnikami i technologią cyfrową pozwoliło na świetną zabawę i  efektywną pracę. Wydawnictwo GWO w ramach warsztatów umożliwiło nauczycielom przećwiczenie scenariuszy wykorzystania TIK podczas zajęć z matematyki. Myślę, że jednym z ważniejszych warsztatów były te związane z bezpieczeństwem, bowiem od niego powinno się zaczynać przy cyfryzacji szkoły. Istotne są bowiem bezpieczeństwo, dobra sieć i plan, w jaki sposób tę cyfryzację chcemy wykorzystać.

Konferencja była spotkaniem ludzi kreatywnych i otwartych na zmiany, a  twórcza atmosfera wpłynęła na wypracowanie nowych pomysłów oraz nici porozumienia między różnymi podmiotami. Zdecydowaną wartością dodaną spotkania, poza przyrostem wiedzy i praktycznych umiejętności po warsztatach, była zgodność wszystkich co do potrzeby zorganizowania następnej edycji konferencji oraz konieczności skoordynowanych działań na rzecz lokalnej cyfryzacji na każdym  etapie edukacyjnym.

 

Patronami konferencji są Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. oraz firma Intel.

Patronat medialny objęli TVP, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, Twoje Zagłębie, Kurier Miejski

 

 

Partnerzy: